RSS feed for Jo
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Playdate with Destiny

Playdate with Destiny

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
National Theatre Live: Present Laughter

National Theatre Live: Present Laughter

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
Edit this entry  
03
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Edit this entry  
04
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blonde Ambition

Blonde Ambition

2007
×
½
Edit this entry  
10
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
The Delinquent Season

The Delinquent Season

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry