RSS feed for Jo
  • L'abbiamo fatta grossa

    ★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★½

  • Victor Frankenstein

  • Spectre

    ★★★

  • Crimson Peak

    ★★★

  • High-Rise

    ★★½

  • The Danish Girl

    ★★★★½

  • Black Mass

    ★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★

  • 7 Days in Hell

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★

  • Inside Out

    ★★½

  • Jurassic World

    ★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★★

  • Fifty Shades of Grey

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

  • Into the Woods

    ★★½

  • Penguins of Madagascar

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Soap Opera

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Pride

    ★★★★★

  • The Maze Runner

    ★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • Leopardi

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Maleficent

    ★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • The Other Woman

    ½

  • Transcendence

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • American Hustle

    ★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★

  • Aspirante vedovo

    ★★

  • Third Person

    ★★

  • Fading Gigolo

    ★★★

  • Rush

    ★★★

  • About Time

    ★½

  • Austenland

    ★★★

  • We're the Millers

  • The Wolverine

    ★½

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • White House Down

  • The Lone Ranger

    ★★★

  • Despicable Me 2

    ★★½

  • After Earth

    ★½

  • Now You See Me

    ★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Welcome Mr. President!

  • Ci vuole un gran fisico

    ★★½

  • Hansel & Gretel: Witch Hunters

  • The Worst Christmas of My Life

    ★½

  • Les Misérables

    ★★★★

  • The Town

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ½