• Loose Cannons

    ★★★★½

  • The First Beautiful Thing

    ★★

  • Io & Marilyn

    ★★

  • Did You Hear About the Morgans?

  • Sherlock Holmes

  • The Princess and the Frog

    ★★★½

  • The Twilight Saga: New Moon

    ½

  • 2012

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★★

  • Dorian Gray

    ½

  • Julie & Julia

    ★★½

  • The Ugly Truth

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★

  • Public Enemies

    ★★★

  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

    ★★½

  • Whatever Works

    ★★★

  • The Hangover

    ★★★

  • The Proposal

    ★★★

  • I Killed My Mother

    ★★★★

  • Angels & Demons

    ★½

  • X-Men Origins: Wolverine

  • Monsters vs Aliens

    ★★

  • Broken Embraces

    ★★★

  • Natale a Rio

    ½

  • Il cosmo sul comò

    ★★½

  • Revolutionary Road

    ★★★½

  • Seven Pounds

    ★★★

  • The Day the Earth Stood Still

  • The Reader

    ★★★★½

  • Twilight

    ★½

  • Australia

    ★★½

  • Madagascar: Escape 2 Africa

    ★★★

  • Quantum of Solace

    ★★

  • Frost/Nixon

    ★★★

  • High School Musical 3: Senior Year

    ★★

  • The Duchess

    ★★★

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★★

  • Tropic Thunder

  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Hancock

    ★★

  • Mamma Mia!

    ★★★½

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

    ★★

  • Sex and the City

    ★★

  • Iron Man

    ★★★½

  • 27 Dresses

    ★½

  • Easy Virtue

    ★★★

  • Blonde Ambition

    ½

  • Una moglie bellissima

    ★★½

  • National Treasure: Book of Secrets

    ★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★½

  • Enchanted

    ★★★

  • Come tu mi vuoi

    ★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★★

  • Juno

    ★★★½

  • Atonement

    ★★★★½

  • High School Musical 2

    ★★★

  • The Simpsons Movie

    ★★★

  • Hairspray

    ★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★

  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★★

  • Shrek the Third

    ★★

  • Spider-Man 3

    ★★½

  • Saturn in Opposition

    ★★★½

  • Bridge to Terabithia

    ★½

  • The Night Before the Exams Today

  • Manual of Love 2

  • Dreamgirls

    ★★★½

  • Notes on a Scandal

    ★★★½

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★