Sort by
  • Jason Bourne

    ★★½

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★

  • Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

    ★★½

  • The Revenant

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★½

  • Creed

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★

  • De Palma

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Best of Enemies

  • Sicario

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • A Space Program

    ★★★★★

  • Jaco

    ★★★★

  • Furious 7

  • The Wolfpack

  • Cobain: Montage of Heck

  • Knock Knock

  • Ex Machina

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • American Sniper

    ★★★★

  • 21 Years: Richard Linklater

  • Interstellar

  • Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

    ★★★

  • Inherent Vice

  • While We're Young

    ★★★★½

  • Eden

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

    ★★★½

  • Lucy

  • Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

  • Goodbye to Language

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

  • Chef

  • The Babadook

  • Whiplash

  • Nymphomaniac: Vol. II

  • Nymphomaniac: Vol. I

  • The Punk Singer

  • Finding Vivian Maier

  • Enemy

    ★★★★

  • Dom Hemingway

    ★★½

  • Tim's Vermeer

  • Gravity

  • Blue Jasmine

  • Nebraska

  • Milius

  • In a World...

  • Wreck-It Ralph

  • The Human Scale

  • Melancholia

  • Midnight in Paris

  • Vegucated

  • Inception

  • Certified Copy

  • Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

  • Tetro

  • Moon

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • Picasso and Braque Go to the Movies

  • Vicky Cristina Barcelona

  • Flawless

  • We Own the Night

  • The Prestige

  • Children of Men

  • Match Point