Sort by

Dave Starsign has logged 51 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Fandango

Fandango

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Simon

Simon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get to Know Your Rabbit

Get to Know Your Rabbit

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Space Program

A Space Program

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
End of the Century: The Story of the Ramones

End of the Century: The Story of the Ramones

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jaco

Jaco

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucy

Lucy

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cremaster 5

Cremaster 5

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cremaster 2

Cremaster 2

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry