rebeca has logged 124 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
Edit this entry  
09
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Book Club

Book Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gangnam Blues

Gangnam Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All I Wish

All I Wish

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Palo Santo

Palo Santo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry