Steak Chalupa has logged 417 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Morning Walk

Morning Walk

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
The Web

The Web

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
Read the review Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Invincible

Invincible

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hi, Lad!

Hi, Lad!

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Capone

Capone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry