Steak Chalupa has logged 42 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John's Gone

John's Gone

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Husbands

Husbands

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry