Sort by

nikki has logged 1,118 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Love

First Love

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Moment to Kill

The Moment to Kill

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill the Fatted Calf and Roast It

Kill the Fatted Calf and Roast It

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Women for the Killer

Five Women for the Killer

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sicilian Clan

The Sicilian Clan

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night Visions

Night Visions

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Call Me Hallelujah

They Call Me Hallelujah

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Any Gun Can Play

Any Gun Can Play

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young, the Evil and the Savage

The Young, the Evil and the Savage

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Run Sweetheart Run

Run Sweetheart Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
A Bullet for Sandoval

A Bullet for Sandoval

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Double

The Double

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ruthless Four

The Ruthless Four

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Making Love

Making Love

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What Josiah Saw

What Josiah Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Camorra

Camorra

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Quest

The Quest

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Merry Christmas, Mr. Bean

Merry Christmas, Mr. Bean

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glorious

Glorious

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Murder in a Blue World

Murder in a Blue World

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nanny

Nanny

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raiders of Atlantis

Raiders of Atlantis

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry