Sort by

nikki has logged 88 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rain Killer

The Rain Killer

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare

Nightmare

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Monster on Campus

Big Monster on Campus

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Naked Girl Killed in the Park

Naked Girl Killed in the Park

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
So Vam

So Vam

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pool

The Pool

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ladies Club

The Ladies Club

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Corpse of Anna Fritz

The Corpse of Anna Fritz

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home

Home

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Nightmare

American Nightmare

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Murder of Nicole Brown Simpson

The Murder of Nicole Brown Simpson

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Deadtime Stories

Deadtime Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Doctor and the Devils

The Doctor and the Devils

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hunchback of the Morgue

Hunchback of the Morgue

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Curse of the Devil

Curse of the Devil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fury of the Wolf Man

The Fury of the Wolf Man

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Next 365 Days

The Next 365 Days

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Cursed Films

Cursed Films

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dream House

Dream House

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lunatics: A Love Story

Lunatics: A Love Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vengeance of the Zombies

Vengeance of the Zombies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reincarnation

Reincarnation

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frankenstein's Bloody Terror

Frankenstein's Bloody Terror

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Invitation to Hell

Invitation to Hell

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deep Freeze

Deep Freeze

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry