Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rotting in the Sun

Rotting in the Sun

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whose Doctor Who

Whose Doctor Who

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Delian Mode

The Delian Mode

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Whose Doctor Who

Whose Doctor Who

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Ennio

Ennio

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Life of Crime: 1984-2020

Life of Crime: 1984-2020

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
Edit this entry  
07
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bikeriders

The Bikeriders

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sweet East

The Sweet East

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★
Edit this entry  
20
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry