Sort by

Will has logged 52 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Oscar

The Oscar

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
14
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eternal Beauty

Eternal Beauty

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★
Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry