Sort by

Will has logged 43 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
Edit this entry  
28
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry  
28
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Making 'Taxi Driver'

Making 'Taxi Driver'

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Accidental Studio

An Accidental Studio

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Tall Guy

The Tall Guy

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★½
Edit this entry  
08
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Threads

Threads

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Out 1

Out 1

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry