Sort by

Will has logged 500 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Rather English Marriage

A Rather English Marriage

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The New Sofa

The New Sofa

2008
×
Edit this entry  
29
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Accident

Accident

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Men

Men

2022
×
★★
Edit this entry  
27
She Said

She Said

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
cat city

cat city

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Bagboy

Bagboy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fast and Furry-ous

Fast and Furry-ous

1949
×
★★★
Edit this entry  
21
Feed the Kitty

Feed the Kitty

1952
×
★★★½
Edit this entry  
21
Duck! Rabbit, Duck!

Duck! Rabbit, Duck!

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Long-Haired Hare

Long-Haired Hare

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★
Edit this entry  
21
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
21
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry