Sort by

Steve Erickson has logged 493 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Touching the Skin of Eeriness

Touching the Skin of Eeriness

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Juice WRLD: Into the Abyss

Juice WRLD: Into the Abyss

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Expedition Content

Expedition Content

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rolling Stones Rock and Roll Circus

The Rolling Stones Rock and Roll Circus

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
France

France

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glastonbury Fayre

Glastonbury Fayre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
City of Lost Souls

City of Lost Souls

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sudden Rain

Sudden Rain

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Writing with Fire

Writing with Fire

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sympathy For The Devil: The True Story of The Process Church of the Final Judgment

Sympathy For The Devil: The True Story of The Process Church of the Final Judgment

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Super Cops

The Super Cops

1974
×
★★½
Edit this entry  
05
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Holler

Holler

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Solar Noise

Solar Noise

2020
×
Edit this entry  
01
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Murrain

Murrain

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
The Novice

The Novice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ascension

Ascension

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Azor

Azor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pizzagate Massacre

The Pizzagate Massacre

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry