Sort by

Steve Erickson has logged 40 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love the One You're With

Love the One You're With

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gheisar

Gheisar

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cult

Cult

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Self-Induced Hallucination

A Self-Induced Hallucination

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Deer

The Deer

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violation

Violation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Occult

Occult

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fainting Spells

Fainting Spells

2018
×
Edit this entry  
12
maɬni – towards the ocean, towards the shore

maɬni – towards the ocean, towards the shore

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Father

The Father

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loose Corner

Loose Corner

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Homage to Magritte

Homage to Magritte

1974
×
Edit this entry  
08
Permanent Wave

Permanent Wave

1978
×
Edit this entry  
08
Lost / In Memoriam

Lost / In Memoriam

2006
×
Edit this entry  
08
Misery

Misery

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Accumulator 1

Accumulator 1

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Shot

Night Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prize of Peril

The Prize of Peril

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry