RSS feed for Steevo

Steevo has logged 45 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Downhill

Downhill

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gwen

Gwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
All About Nina

All About Nina

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Tag

Tag

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Action Point

Action Point

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Every Day

Every Day

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Wildling

Wildling

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Z.P.G.

Z.P.G.

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry