• The Florida Project

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • The Last Laugh

  • Mama

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Life of Pi

    ★★½

  • Lincoln

    ★★

  • The Impossible

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • Celeste & Jesse Forever

    ★★½

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • Amour

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Five-Year Engagement

    ★★

  • The Hunger Games

    ★★½

  • Act of Valor

  • 2 Days in New York

    ★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • The Road

    ★★½

  • Hugo

    ★★★★

  • Tyrannosaur

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★½

  • 50/50

    ★★★½

  • Damsels in Distress

    ★★★½

  • The Descendants

    ★★½

  • W.E.

    ★★

  • The Innkeepers

    ½

  • The Help

  • Drive

    ★★★★★

  • Oslo, August 31st

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★

  • Snowtown

    ★★

  • The Tree of Life

    ★★★★½

  • The Artist

    ★★★★★

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★

  • Take Shelter

    ★★★★

  • Another Earth

    ★★★★½

  • Sound of My Voice

    ★★★★

  • Terri

    ½

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★★★

  • Silent House

    ★★

  • 127 Hours

  • Beginners

    ★★★★

  • 13 Assassins

    ★★★★★

  • Attenberg

    ★½

  • Tabloid

    ★★★½

  • I Saw the Devil

    ★★★½

  • Inception

  • The Housemaid

    ★★★

  • Tiny Furniture

    ★★½

  • Shutter Island

  • Blue Valentine

    ★★★★★

  • Winter's Bone

    ★★

  • Bright Star

    ★★★½

  • Mr. Nobody

    ★★★★

  • World's Greatest Dad

    ★★★★½

  • The Hangover

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★

  • Antichrist

  • Up

  • The House of the Devil

    ★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

  • Moon

    ★★★★

  • The Girlfriend Experience

    ½