Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★½
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
06
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Rock and Roll's Greatest Failure: Otway the Movie

Rock and Roll's Greatest Failure: Otway the Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Challenge

The Challenge

1960
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cry of the City

Cry of the City

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Out of Print

Out of Print

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mifune: The Last Samurai

Mifune: The Last Samurai

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
09
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
New York Confidential

New York Confidential

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Mob

The Mob

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jenny Lamour

Jenny Lamour

1947
×
★★★★
Edit this entry  
03
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry