stella has logged 52 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tarnation

Tarnation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Attaque nocturne

Attaque nocturne

1948
×
Edit this entry  
29
La ballerine

La ballerine

1944
×
Edit this entry  
29
Le pont de Mauves

Le pont de Mauves

1944
×
Edit this entry  
29
Le bel indifférent

Le bel indifférent

1957
×
Read the review Edit this entry  
29
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
Read the review Edit this entry  
29
Ars

Ars

1959
×
Read the review Edit this entry  
29
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
Edit this entry  
28
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
28
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parking

Parking

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
Edit this entry  
20
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kakera: A Piece of Our Life

Kakera: A Piece of Our Life

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Night Flight

Night Flight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry