Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Forgotten We’ll Be

Forgotten We’ll Be

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Speech

The Speech

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Meander

Meander

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Home Front

Home Front

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Playlist

Playlist

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Falling

Falling

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Slalom

Slalom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Best Part

My Best Part

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
DNA

DNA

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Les Damnés de la Commune

Les Damnés de la Commune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bye Bye Morons

Bye Bye Morons

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sin

Sin

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Yalda

Yalda

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Cousin

My Cousin

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The End of Love

The End of Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Josep

Josep

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Undine

Undine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry