• Lux Æterna

    Lux Æterna

    ★★★½

    Gaspar Noé shows us his love for cinema again. He fires a barrage at lazy directors while acknowledging the dictatorial essence of an artist.
    He also reflects on the actress' craft.
    Great work on the lights and the edition.
    The poster is better than the film though.

    Watched at Gaumont Parnasse.

  • Undine

    Undine

    ★★★

    Nice chemistry between Paula Beer and Franz Rogowski. Great charisma.
    But the film is mostly that.

    Watched at Gaumont Convention.

  • Honeyland

    Honeyland

    ★★★

    There's a special atmosphere. It grows on you, as you get to know the characters and their lives.
    A singular documentary, really different from modern standards.

    Watched at Gaumont Convention.

  • My Donkey, My Lover & I

    My Donkey, My Lover & I

    ★★★½

    The Laure Calamy show.

    Watched at Gaumont Convention.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    It drags on a bit. Not a fan of Robert when he does the accents.

    Watched on Netflix.

  • Love Affair(s)

    Love Affair(s)

    ★★★★½

    Lady J in the 21st Century. But even more delicate, accurate and authentic. And with unexpected twists, which is original for a romcom.
    Aaand of course the cast is just brilliant.

    Watched at Gaumont Convention.

  • Mama Weed

    Mama Weed

    ★★★

    Funny but not really surprising. Amusing to watch Isabelle Huppert break bad though.

    Watched at Gaumont Convention.

  • Fishlove

    Fishlove

    ★★★★

    Very odd concept, which triggered my curiosity. It’s fun, it’s moving, it’s fresh. And there’s a profound thought lying underneath the bizarre topic. The difficulties the scientis encouters while breeding the fish is also just a metaphor of his own laborious endeavour to find a partner in life. It mirrors our modern life: the paradox is we are closer than ever thanks to the social networks, and thus we are so estranged...

    Watched at Gaumont Parnasse.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    Very intriguing. I cannot even describe what kind of film this is. Some sequences just seem totally out of context, but at the same time, the film is so weird from the start that those sequences just fit in perfectly anyway. I need time to process this and see if there’s something to understand. But I can already say it’s beautifully shot and written, the set is gorgeous. And Jessie Buckley shines again, along with the other actors who are among my favs.

    Watched on Netflix.

  • Egg

    Egg

    ★★★

    This film is a UFO. Wasn’t expecting this. I still have mixed feelings. But the cinematography is out of this world, that I know for sure. Some shots are just amazing. And I learnt a lot about Mongolia with practically no dialogues.

    Watched at Gaumont Convention.

  • Enormous

    Enormous

    ★★★½

    Surprising, original and bild first part, but more importantly very very fun ! Jonathan Cohen is hilarious, and Marina Foïs is interesting with this reserved and sometimes bashful role.
    The second part, closer to a documentary, isn't as good and some sequences don't fit so well.

    Watched at Gaumont Parnasse.

  • Night Shift

    Night Shift

    ★★★

    The actors are great as usual bu the imbricated storylines wasn't such a good idea, it doesn't really works in this film. Otherwise rather dull.

    Watched at Gaumont Convention.