RSS feed for Stephen
  • Philip Glass: Akhnaten

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Styx

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • 45 Years

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • About Time

  • Nebraska

    ★★★★

  • Evil Dead

    ★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★½

  • Hard to Be a God

    ★★★★★

  • Side Effects

    ★★★★

  • Journey to the West: Conquering the Demons

    ★★★★

  • Stoker

    ★★★★½

  • C.O.G.

    ★★½

  • Movie 43

    ★★½

  • Sightseers

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Lincoln

    ★★★

  • The ABCs of Death

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★½

  • The Apparition

    ½

  • Prometheus

    ★★★½

  • ATM

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ½

  • Chronicle

    ★★★½

  • Grabbers

    ★★★½

  • Extremely Loud & Incredibly Close

    ★★★★½

  • The Grey

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Intruders

    ★★★

  • Kill List

    ★★★½

  • The Innkeepers

    ★★★★

  • The Awakening

    ★★★★

  • Bernie

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Bovines

    ★★★★

  • Absentia

    ★★★★½

  • The Rite

    ★★★½

  • Don't Be Afraid of the Dark

    ★★

  • Julia's Eyes

    ★★★★

  • Insidious

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • YellowBrickRoad

    ★★½

  • Devil

    ★★★½

  • The Lovely Bones

    ★★★★

  • The New Daughter

    ★★½

  • The Box

    ★★

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Grace

    ★★★½

  • Zombie Girl: The Movie

    ★★★★½

  • Julie & Julia

    ★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★½

  • The House of the Devil

    ★★★★½

  • Drag Me to Hell

    ★★★½

  • Doubt

    ★★★★½