Sort by

Stephen has logged 57 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collective

Collective

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Out 1

Out 1

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cuatro paredes

Cuatro paredes

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Inspiration

Inspiration

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom of Regular Size

The Phantom of Regular Size

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry