Sort by

Stephen has logged 41 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Godzilla Down to Size: The Art of Japanese Special Effects

Bringing Godzilla Down to Size: The Art of Japanese Special Effects

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nobody Loves You and You Don't Deserve to Exist

Nobody Loves You and You Don't Deserve to Exist

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magic Spot

Magic Spot

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsters, Marriage and Murder in Manchvegas

Monsters, Marriage and Murder in Manchvegas

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry