Sort by

Stephen has logged 289 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The New World

The New World

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry