Sort by

Stephen has logged 31 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
18
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry