Stephen has logged 41 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Today We Live

Today We Live

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alamar

Alamar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Matador

Matador

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Face Oculta

A Face Oculta

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Up to His Ears

Up to His Ears

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Krisha

Krisha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Noroît

Noroît

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry