Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Galactic Gigolo

Galactic Gigolo

1987
×
Edit this entry  
18
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1987
×
★★
Edit this entry  
11
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Edit this entry  
05
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Edit this entry  
04
Beyond Therapy

Beyond Therapy

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Under ConTroll

Under ConTroll

2020
×
★½
Edit this entry  
27
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Saturday the 14th

Saturday the 14th

1981
×
★★½
Edit this entry  
14
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Heavenly Kid

The Heavenly Kid

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Film

Film

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Billy Blazes, Esq.

Billy Blazes, Esq.

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
That's Him

That's Him

1918
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Take a Chance

Take a Chance

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Fence

Over the Fence

1917
×
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pandemonium

Pandemonium

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Incredible, Indelible, Magical, Physical, Mystery Tour

The Incredible, Indelible, Magical, Physical, Mystery Tour

1973
×
Edit this entry  
04
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
I Blame Society

I Blame Society

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Witch Madness

Witch Madness

2000
×
Edit this entry  
02
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Delta Pi

Delta Pi

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deceased Won't Desist!

The Deceased Won't Desist!

2021
×
Edit this entry  
26
A Polish Vampire in Burbank

A Polish Vampire in Burbank

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Norbit

Norbit

2007
×
★★★
Edit this entry