Stephen has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Maquia: When the Promised Flower Blooms

Maquia: When the Promised Flower Blooms

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombie Lake

Zombie Lake

1981
×
½
Edit this entry  
02
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry