Stephanie has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terrifier

Terrifier

2016
×
Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
Edit this entry  
17
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Zombie at 17

Zombie at 17

2018
×
½
Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry