Steven has logged 566 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annie

Annie

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tales of the Grim Sleeper

Tales of the Grim Sleeper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Somm

Somm

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Think Like a Man Too

Think Like a Man Too

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry