Steven has logged 71 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flamenco Flamenco

Flamenco Flamenco

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pietà

Pietà

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Valley

Happy Valley

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Realms of the Unreal

In the Realms of the Unreal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Midnight Swim

The Midnight Swim

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Self Made

Self Made

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Read the review Edit this entry  
11
Over Your Dead Body

Over Your Dead Body

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry