Steven has logged 64 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
State and Main

State and Main

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Dog and Glory

Mad Dog and Glory

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Royal Night Out

A Royal Night Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry