Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Who'll Stop the Rain

Who'll Stop the Rain

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
Stalked by My Doctor: The Return

Stalked by My Doctor: The Return

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stalked by My Doctor

Stalked by My Doctor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★½
Edit this entry  
30
Phil Lynott: Songs for While I'm Away

Phil Lynott: Songs for While I'm Away

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
More

More

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Domino

Domino

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry