Sort by

Steven has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Domino

Domino

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts

Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Making of Rocky vs. Drago by Sylvester Stallone

The Making of Rocky vs. Drago by Sylvester Stallone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom Petty, Somewhere You Feel Free

Tom Petty, Somewhere You Feel Free

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs: The Man in the Machine

Steve Jobs: The Man in the Machine

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Learning to Live Together: The Return of Mad Dogs & Englishmen

Learning to Live Together: The Return of Mad Dogs & Englishmen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Now More than Ever: The History of Chicago

Now More than Ever: The History of Chicago

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Is My Darling

Charlie Is My Darling

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry