Sort by

Steve has logged 402 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rainbow Time

Rainbow Time

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chicken People

Chicken People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fences

Fences

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Saw Mommy Kissing Santa Claus

I Saw Mommy Kissing Santa Claus

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dust Storm

The Dust Storm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Company of Men

In the Company of Men

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Rated 2: The Greatest Adult Stars of All-Time

X-Rated 2: The Greatest Adult Stars of All-Time

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Born Innocent

Born Innocent

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Equals

Equals

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Believe

Believe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Magic Words

Three Magic Words

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Visit to Santa

A Visit to Santa

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Christmas Toyshop

Christmas Toyshop

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Santa and the Fairy Snow Queen

Santa and the Fairy Snow Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Church

Mr. Church

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry