RSS feed for Steve
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Golden Horns

Golden Horns

1972
×
★★½
Edit this entry  
23
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Minions: Cro Minion

Minions: Cro Minion

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
God Loves Uganda

God Loves Uganda

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★★
Edit this entry