RSS feed for Steve

Steve has logged 147 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Duplex

Duplex

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Honey

Honey

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
The International

The International

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Schiller

Schiller

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Get Rich or Die Tryin'

Get Rich or Die Tryin'

2005
×
★★½
Edit this entry