RSS feed for Steve

Steve has logged 44 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★½
Edit this entry  
26
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pappa ante Portas

Pappa ante Portas

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alive and Ticking

Alive and Ticking

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Physician

The Physician

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Butler

The Butler

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
42

42

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Safe

Safe

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
In Time

In Time

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
The International

The International

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Edit this entry