2012

Steve Rueckwardt Steve Rueckwardt’s year in review

Steve’s highest rated films

  • The Great Debaters

    ★★★★★

  • The Last Giants - Wenn das Meer stirbt

    ★★★★★

  • Finding Forrester

    ★★★★★

  • Invictus

    ★★★★★

  • The Princess and the Frog

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Ted

    ★★★★½

  • Despicable Me

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★½

  • Up in the Air

    ★★★★½

  • Pretty Woman

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★★½

  • Fantastic Four

    ★★★★

  • Elektra

    ★★★★

  • The Golden Compass

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 107 Films watched
  • 8.9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

The Descendants

Feb 4

Last Film

The Princess and the Frog

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
45 films
Drama
42 films
Action
38 films
Thriller
27 films
Adventure
26 films
Romance
24 films
Crime
22 films
Fantasy
14 films
Family
11 films
Sci Fi
11 films
USA
100 films
UK
12 films
Germany
11 films
Canada
4 films
France
3 films
Ireland
2 films
Netherlands
2 films
Czechia
1 film
Luxembourg
1 film
English
101 films
Spanish
14 films
French
13 films
German
9 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Chinese
3 films
Portuguese
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 122

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Street Fighter: The Legend of Chun-Li
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Up
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Last Giants - Wenn das Meer stirbt

Films watched in 2012

  • The Princess and the Frog
  • Enough
  • The Contract
  • Marmaduke
  • Hancock
  • Fantastic Four
  • Serendipity
  • Elektra
  • The Golden Compass
  • J. Edgar
  • The Lion King
  • The Smurfs
  • Due Date
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Year One
  • Knight and Day
  • Hotel Desire
  • The Great Debaters
  • The Last Giants - Wenn das Meer stirbt
  • Friends with Benefits
  • Tupac: Resurrection
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Hilde
  • Get Him to the Greek
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • Sleepers
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Spread
  • Finding Nemo
  • Sex and the City
  • Body of Lies
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Brüno
  • Inkheart
  • Sex Up
  • Ted
  • Echelon Conspiracy
  • Clear and Present Danger
  • Law Abiding Citizen
  • The Last Song
  • Kick-Ass
  • The Opposite of Sex
  • Premonition
  • Street Fighter: The Legend of Chun-Li
  • The Karate Kid
  • Green Lantern
  • Despicable Me
  • Bride Wars
  • 12 Rounds
  • National Treasure
  • 10 Things I Hate About You
  • Paycheck
  • Every Day
  • DragonHeart: A New Beginning
  • Camp Rock 2: The Final Jam
  • Never Been Kissed
  • Bad Boys II
  • Fired Up!
  • Summer Heat
  • Born To Race
  • Bring It On: All or Nothing
  • Bring It On Again
  • 8MM
  • Two Weeks Notice
  • Match Point
  • Up
  • Chasing Liberty
  • Up in the Air
  • Aliens in the Attic
  • Finding Forrester
  • Crank
  • Transporter 3
  • Girl, Interrupted
  • A Knight's Tale
  • The Alibi
  • LOL (Laughing Out Loud)
  • The Bounty Hunter
  • Invictus
  • Pretty Woman
  • Gone Baby Gone
  • S.W.A.T.
  • Vantage Point
  • My Super Ex-Girlfriend
  • The Bourne Ultimatum
  • Wanted
  • Angels & Demons
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Transformers
  • Avatar
  • Made of Honor
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Hangover
  • Kiss the Girls
  • Wild Wild West
  • Failure to Launch
  • The Apartment
  • Angela's Ashes
  • Sherlock Holmes
  • The Guru
  • Catch Me If You Can
  • Couples Retreat
  • G.I. Jane
  • The Lazarus Project
  • Beauty Shop
  • The Descendants

Highly rated films Steve missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • John Mulaney: New In Town
  • Amour
  • Wolf Children
  • Moonrise Kingdom
  • Elena

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more