2013

Steve Rueckwardt Steve Rueckwardt’s year in review

Steve’s highest rated films

  • American History X

    ★★★★★

  • Extremely Loud & Incredibly Close

    ★★★★★

  • Ted

    ★★★★½

  • Hugo

    ★★★★½

  • Love & Other Drugs

    ★★★★½

  • Flightplan

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • The Color Purple

    ★★★★½

  • The Blind Side

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

  • No Strings Attached

    ★★★★

  • The Lucky One

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 7.7 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Vicky the Viking

Jan 1

Most Watched

Hugo

twice

Kokowaah

twice

No Strings Attached

twice

Last Film

Flight

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
43 films
Action
36 films
Comedy
30 films
Thriller
29 films
Crime
21 films
Adventure
20 films
Romance
16 films
Fantasy
12 films
Family
11 films
Sci Fi
9 films
USA
84 films
Germany
12 films
UK
10 films
New Zealand
5 films
France
5 films
Canada
3 films
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
China
1 film
English
86 films
French
11 films
German
11 films
Spanish
9 films
Italian
4 films
Arabic
4 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Portuguese
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 60

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

G-Force
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Schiller
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2013

  • Flight
  • Ted
  • Bridesmaids
  • Kung Fu Panda 2
  • Puss in Boots
  • Hugo
  • Happy Feet Two
  • Love & Other Drugs
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Jersey Girl
  • The Next Three Days
  • Limitless
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Kokowaah
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Schiller
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Step Up 3D
  • The A-Team
  • American History X
  • Premium Rush
  • Argo
  • Saving Private Ryan
  • Rise of the Planet of the Apes
  • National Treasure
  • No Strings Attached
  • Cloud Atlas
  • The Devil Wears Prada
  • Iron Man
  • Iron Man 2
  • Horrible Bosses
  • Get Rich or Die Tryin'
  • Surrogates
  • How She Move
  • The Blues Brothers
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • Shooter
  • Dark Blue
  • Water for Elephants
  • The Grey
  • The Fighter
  • The Lucky One
  • Turkish for Beginners
  • Easy A
  • Machine Gun Preacher
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Flightplan
  • Man on Fire
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Fast Five
  • Offroad
  • Eagle Eye
  • Green Street Hooligans
  • 127 Hours
  • Drive
  • Kokowaah
  • Taken
  • Honey 2
  • Hugo
  • Grown Ups
  • Spider-Man 3
  • No Strings Attached
  • Bad Boys
  • My Super Ex-Girlfriend
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • A Beautiful Mind
  • Collateral
  • Rio
  • Inglourious Basterds
  • Lakeview Terrace
  • The Color Purple
  • America's Sweethearts
  • The Blind Side
  • The Lovely Bones
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Valentine's Day
  • Picture This
  • Thor
  • G-Force
  • StreetDance 3D
  • Bring It On: Fight to the Finish
  • Captain America: The First Avenger
  • Shallow Hal
  • Salt
  • The Ghost Writer
  • Felon
  • Shaft
  • The Karate Kid
  • Imagine That
  • Repo Men
  • Vicky the Viking

Highly rated films Steve missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Prisoners
  • Bo Burnham: what.
  • Inside Llewyn Davis

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more