2014

Steve Rueckwardt Steve Rueckwardt’s year in review

Steve’s highest rated films

  • The Butler

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Pappa ante Portas

    ★★★★½

  • Alive and Ticking

    ★★★★½

  • The Physician

    ★★★★½

  • Despicable Me 2

    ★★★★½

  • The Wolverine

    ★★★★½

  • 42

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Ice Age: Continental Drift

    ★★★★

  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

    ★★★★

  • Ice Age: The Meltdown

    ★★★★

  • Ice Age

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 44 Films watched
  • 3.7 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Lincoln

Jan 1

Last Film

Martha Marcy May Marlene

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Comedy
17 films
Adventure
16 films
Action
10 films
Family
9 films
Romance
9 films
Thriller
8 films
Animation
8 films
Fantasy
6 films
Crime
5 films
USA
37 films
France
6 films
UK
5 films
Germany
5 films
New Zealand
2 films
Thailand
1 film
Sweden
1 film
India
1 film
Taiwan
1 film
Denmark
1 film
English
41 films
French
10 films
German
7 films
Russian
4 films
Spanish
3 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Yiddish
1 film
Japanese
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 93

Watchlist

Stars

Directors

Steve’s most liked review

The Butler

★★★★★

wonderful, touching, emotional, great cast, good storyline

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Alive and Ticking
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2014

  • Martha Marcy May Marlene
  • Welcome to the Sticks
  • Pappa ante Portas
  • Arthur and the Invisibles
  • Home Alone
  • Inglourious Basterds
  • Alive and Ticking
  • Only God Forgives
  • The Physician
  • Despicable Me 2
  • The Wolverine
  • Django Unchained
  • The Butler
  • The Avengers
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Ice Age: Continental Drift
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Ice Age: The Meltdown
  • Ice Age
  • Anna Karenina
  • Atonement
  • Brave
  • 42
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • X-Men: First Class
  • The Sessions
  • Silver Linings Playbook
  • Notorious
  • Safe
  • New York, I Love You
  • Little Fockers
  • The Expendables
  • In Time
  • The Brave One
  • The International
  • Knight and Day
  • Pariah
  • The Wolf of Wall Street
  • The Intouchables
  • The Adventures of Tintin
  • Like Crazy
  • Life of Pi
  • Lincoln

Highly rated films Steve missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more