2015

Steve Rueckwardt Steve Rueckwardt’s year in review

Steve’s highest rated films

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • My Fair Lady

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Love & Other Drugs

    ★★★★½

  • Little Manhattan

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★★½

  • Furious 7

    ★★★★

  • Home

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • The Croods

    ★★★★

  • Honey

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

  • Star Trek: Nemesis

    ★★★½

  • Star Trek: Insurrection

    ★★★½

  • Star Trek: First Contact

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Avatar

Jan 2

Last Film

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Dec 12

Genres, Countries & Languages

Adventure
17 films
Sci Fi
15 films
Action
14 films
Thriller
10 films
Drama
9 films
Comedy
7 films
Family
5 films
Romance
5 films
Fantasy
4 films
Music
4 films
USA
30 films
UK
4 films
China
2 films
Japan
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
English
30 films
Japanese
1 film
Spanish
1 film
Russian
1 film
Italian
1 film
Finnish
1 film
German
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Her
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Aloha
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Little Manhattan
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2015

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Interstellar
  • Jersey Boys
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • Star Trek: Generations
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Duplex
  • Aloha
  • Furious 7
  • Wreck-It Ralph
  • Home
  • Dallas Buyers Club
  • My Fair Lady
  • 12 Years a Slave
  • Iron Man 3
  • West Side Story
  • Love & Other Drugs
  • The Croods
  • Little Manhattan
  • Honey
  • Her
  • Skyfall
  • Avatar

Highly rated films Steve missed

  • Mad Max: Fury Road
  • Room
  • Inside Out
  • The Second Mother
  • Spotlight
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • Star Wars: The Force Awakens

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more