2016

Steve Rueckwardt Steve Rueckwardt’s year in review

Steve’s highest rated films

  • Freedom Writers

    ★★★★★

  • The Other Woman

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★½

  • Belle

    ★★★★½

  • Hitch

    ★★★★

  • Take This Waltz

    ★★★★

  • Fast Five

    ★★★★

  • Fast & Furious

    ★★★★

  • 2 Fast 2 Furious

    ★★★★

  • The Fast and the Furious

    ★★★★

  • Wish I Was Here

    ★★★★

  • Erin Brockovich

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • The Hundred-Foot Journey

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Forrest Gump

Jan 1

Last Film

Step Up Revolution

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
20 films
Comedy
18 films
Adventure
16 films
Family
14 films
Crime
13 films
Action
11 films
Fantasy
11 films
Thriller
11 films
Romance
8 films
Animation
5 films
USA
49 films
UK
11 films
Germany
6 films
Canada
3 films
France
2 films
Japan
2 films
Czechia
1 film
Spain
1 film
India
1 film
English
52 films
French
9 films
Spanish
6 films
Italian
3 films
German
3 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Hindi
1 film
Dutch
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Good Will Hunting
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

2 Fast 2 Furious
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Forrest Gump
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Story of Little Mook
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2016

  • Step Up Revolution
  • Good Will Hunting
  • Baba Yaga
  • Straight Outta Compton
  • John Wick
  • Three Wishes for Cinderella
  • Hitch
  • Friday
  • Menace II Society
  • Take This Waltz
  • 10 Things I Hate About You
  • Minions: Cro Minion
  • Minions
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Freedom Writers
  • RoboCop
  • Wish I Was Here
  • God Loves Uganda
  • Ali
  • The Road to El Dorado
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Erin Brockovich
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Sherlock Holmes
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Lucy
  • The Queen
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Chef
  • The Hundred-Foot Journey
  • Penguins of Madagascar
  • Neighbors
  • Belle
  • The Other Woman
  • The Call
  • American Reunion
  • American Wedding
  • American Pie 2
  • American Pie
  • The Story of Little Mook
  • Forrest Gump

Highly rated films Steve missed

  • The Handmaiden
  • Moonlight
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Arrival
  • Your Name.
  • La La Land
  • Manchester by the Sea

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more