Steve has logged 172 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
½
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Trancers

Trancers

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rawhide

Rawhide

1951
×
★★★
Edit this entry  
16
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Where Angels Go, Trouble Follows

Where Angels Go, Trouble Follows

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Boys' Night Out

Boys' Night Out

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★
Edit this entry  
14
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★
Edit this entry  
12
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Cinema

The Secret Cinema

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry