RSS feed for Steve

Steve has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Angel

Angel

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
27
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Nutty Christmas

A Very Nutty Christmas

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Christmas with a View

Christmas with a View

2018
×
Edit this entry  
20
Spookies

Spookies

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Death Warmed Up

Death Warmed Up

1985
×
★★½
Edit this entry  
14
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Witchery

Witchery

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★
Edit this entry