Steve has logged 67 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Castle

The Castle

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Death Has Blue Eyes

Death Has Blue Eyes

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
Edit this entry  
10
The El Duce Tapes

The El Duce Tapes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★
Edit this entry  
30
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
★★
Edit this entry  
27
Supergirl

Supergirl

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Plague Town

Plague Town

2008
×
★½
Edit this entry  
09
Phantom from Space

Phantom from Space

1953
×
Edit this entry  
08
No Way Home

No Way Home

1996
×
★★
Edit this entry  
07
Strike!

Strike!

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Demonia

Demonia

1990
×
★★
Edit this entry  
14
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry