Highest rated films

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Crooked House

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Brain Damage

    ★★★★½

  • Child's Play

    ★★★★

  • The Bloodstained Butterfly

    ★★★★

  • The Devil's Candy

    ★★★½

  • Magic

    ★★★½

  • The Holiday

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Shivers

Nov 27

Last Film

Beyond Tomorrow

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
8 films
Drama
8 films
Horror
7 films
Thriller
3 films
Fantasy
3 films
Romance
3 films
Adventure
2 films
Family
2 films
Mystery
2 films
Sci Fi
1 film
USA
13 films
UK
3 films
Italy
2 films
Canada
1 film
English
15 films
French
2 films
Italian
2 films
German
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 112

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Steve’s most liked review

The Muppet Christmas Carol

★★★★★

Probably one of the best Christmas films, ever. Partial from watching it a million times as a child.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Crooked House
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Beyond Tomorrow
Average weighted rating:

3.0

Films Steve watched in 2017

  • Beyond Tomorrow
  • Lady Bird
  • Magic
  • Crooked House
  • Child's Play
  • Something's Gotta Give
  • Burial Ground
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Devil's Candy
  • The Holiday
  • The Night Before
  • The Disaster Artist
  • Brain Damage
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Bloodstained Butterfly
  • Home Alone
  • Shivers

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Highly rated with Steve’s friends Patron

  • The Thing
  • Dawn of the Dead
  • Alien
  • The Shining
  • 2001: A Space Odyssey
  • Suspiria
  • Moonlight
  • Night of the Living Dead
  • La La Land
  • Lost Highway
  • Manchester by the Sea
  • Streets of Fire
  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • Silence
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • T2 Trainspotting
  • Star Wars: The Force Awakens
  • 20th Century Women
  • Get Out
  • Good Time
  • Dunkirk
  • Brain Damage
  • Escape from New York
  • Paterson
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • A Ghost Story
  • Blade Runner 2049
  • They Live
  • Blade Runner
  • Les Vampires
  • Sing Street
  • The Disaster Artist
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Logan Lucky
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Nice Guys
  • The Death of Stalin
  • The Big Sick
  • John Wick: Chapter 2
  • Baby Driver
  • Thor: Ragnarok
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Personal Shopper
  • Logan
  • Call Me by Your Name
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • I, Tonya
  • The Girl with All the Gifts
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Okja
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Lego Batman Movie
  • It
  • Alien: Covenant
  • Elle

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more