Highest rated films

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • The Night Comes for Us

    ★★★★

  • Evil Genius

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • Liar Liar

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • Never Been Kissed

    ★★★★★

  • Demons

    ★★★★★

  • Troll 2

    ★★★★★

  • Endless Poetry

    ★★★★★

  • Peyton Place

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 172 Films watched
  • 14.3 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Prevenge

Jan 1

Most Watched

Better Watch Out

twice

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
63 films
Comedy
58 films
Drama
57 films
Thriller
54 films
Crime
28 films
Action
27 films
Sci Fi
25 films
Romance
24 films
Mystery
21 films
Fantasy
15 films
USA
131 films
UK
22 films
Italy
13 films
Canada
11 films
Germany
8 films
France
6 films
Australia
5 films
Belgium
3 films
Japan
2 films
South Korea
2 films
English
163 films
Italian
16 films
French
14 films
Spanish
9 films
German
7 films
Russian
5 films
Portuguese
3 films
Korean
3 films
Chinese
3 films
Latin
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 371

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Mystic Pizza

★★½

I think this film could be re-edited and given a new soundtrack and be made much better.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Atlantic Rim
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Where Angels Go, Trouble Follows
Average weighted rating:

3.1

Films Steve watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Deadbeat at Dawn
  • Bird Box
  • Silver Bullet
  • Vice
  • The Apartment
  • Speed Racer
  • Holiday in Handcuffs
  • Atlantic Rim
  • A Simple Favor
  • Trancers
  • Rawhide
  • Cult of Chucky
  • Life-Size 2: A Christmas Eve
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Victor/Victoria
  • A Fistful of Dollars
  • Holiday Affair
  • The Love Witch
  • The Christmas Chronicles
  • Struggle in Italy
  • The Ladykillers
  • The Howling
  • The Meg
  • Where Angels Go, Trouble Follows
  • Mac and Me
  • Boys' Night Out
  • Guys and Dolls
  • Brazil
  • The Night Comes for Us
  • Liar Liar
  • Love with the Proper Stranger
  • Summer of 84
  • Revenge
  • Heathers
  • It's Complicated
  • Wind from the East
  • New Jack City
  • Suspiria
  • Never Been Kissed
  • The Shape of Water
  • Halloween
  • The Secret Cinema
  • Kind Hearts and Coronets
  • Haunters: The Art of the Scare
  • The Nightmare
  • Body Melt
  • Mandy
  • Train to Busan
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Ginger Snaps
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Cold Hell
  • The Lure
  • The Legend of Boggy Creek
  • Black Mama, White Mama
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Hungry Wives
  • Bull Durham
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Breakfast Club
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Halloween II
  • The Long Kiss Goodnight
  • Ex Machina
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Mission: Impossible - Fallout
  • My Friend Dahmer
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • Hell House LLC
  • Three Identical Strangers
  • Julie & Julia
  • Hot Fuzz
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Eighth Grade
  • The Spy Who Dumped Me
  • Sneakers
  • Lady Bird
  • Better Watch Out
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Road to Perdition
  • Sleepaway Camp
  • Tourist Trap
  • Sorry to Bother You
  • It Takes Two
  • Big Night
  • When a Stranger Calls Back
  • When a Stranger Calls
  • Severance
  • Bag Boy Lover Boy
  • Man on a Ledge
  • Ocean's Eight
  • Space Mutiny
  • Evil Genius
  • Quick Change
  • Always Shine
  • Tootsie
  • Trilogy of Terror
  • The Dungeon of Harrow
  • Hereditary
  • M.F.A.
  • Flesh and Bullets
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • The Hang Up
  • Turkey Shoot
  • Funland
  • Misery
  • Solo: A Star Wars Story
  • Detachment
  • Liquid Sky
  • Drive
  • Things
  • High School Confidential!
  • Peyton Place
  • West Side Story
  • Threads
  • Zombies: The Beginning
  • A Bay of Blood
  • Troll 2
  • Black Panther
  • Suspiria
  • The Sect
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Cannonball
  • Brawl in Cell Block 99
  • Coco
  • Ready Player One
  • Bunks
  • Lean On Me
  • Game Night
  • Endless Poetry
  • Black Mirror: USS Callister
  • Death Becomes Her
  • Personal Shopper
  • Black Mirror: Black Museum
  • The Psychic
  • Demons
  • The Strangers
  • The Parent Trap
  • Mystic Pizza
  • The Little Rascals
  • Ultraviolet
  • Black Mirror: Men Against Fire
  • Black Mirror: San Junipero
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • Black Mirror: Hated in the Nation
  • The Other Hell
  • Tragedy Girls
  • Black Mirror: White Bear
  • Better Watch Out
  • Mom and Dad
  • I, Tonya
  • Night of the Demons
  • Green Room
  • Innsmouth
  • A Futile and Stupid Gesture
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Sentinel
  • Insidious: The Last Key
  • The Devil's Honey
  • Lights Out
  • Voyeur
  • The Imposter
  • Mommy Dead and Dearest
  • The Stunt Man
  • Okja
  • Prevenge

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum

Highly rated with Steve’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • The Thing
  • Twin Peaks: The Return
  • Halloween
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Blade Runner 2049
  • The Return of the Living Dead
  • The Shape of Water
  • Suspiria
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Paddington 2
  • Hellraiser
  • The Favourite
  • Get Out
  • First Reformed
  • The Florida Project
  • Phantom Thread
  • Call Me by Your Name
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Haunting of Hill House
  • Hereditary
  • A Ghost Story
  • The Night Comes for Us
  • Lady Bird
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Lost Boys
  • Roma
  • Predator
  • Eighth Grade
  • Revenge
  • Annihilation
  • BlacKkKlansman
  • Suspiria
  • Black Christmas
  • You Were Never Really Here
  • Mandy
  • Sorry to Bother You
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jennifer's Body
  • Avengers: Infinity War
  • Widows
  • A Star Is Born
  • Spider-Man: Homecoming
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Basket Case
  • First Man
  • Trick 'r Treat
  • Night of the Creeps
  • Terrified
  • Good Time
  • The Changeling
  • Logan Lucky
  • Sleepaway Camp
  • The Lego Batman Movie
  • Hold the Dark
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • It
  • Predator 2
  • The Post
  • The Other Side of the Wind

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more